Informace o článku
Mafiánský skandál s masem zdechlin v polských uzeninách se rozrůstá, trval 20 let
Překvapuje mě, že to vůbec někoho překvapuje.
draacedraace
made in Polandmade in Poland
24.03.2013 22:47:0024.03.2013 22:47:00

Mafiánský skandál s masem zdechlin v polských uzeninách se rozrůstá, trval 20 let

Masokombinát v polské Bialé Rawské nebyl jediným, který do masných výrobků přidával maso z uhynulého nebo nemocného dobytka. Vyšetřovatelé zjistili, že i v dalších masokombinátech v Lodžském vojvodství přidávali do masných výrobků maso u uhynulých zvířat.


neděle 24. března 2013, 16:27 - Lodž


„Ze zabavených dokumentů v masokombinátu v Bialé Rawské vyplývá, že maso z uhynulých zvířat dodávali na zpracování do dalších firem, odkud putovalo na naše stoly,“ uvedl Krzystof Kopania z lodžské prokuratury. Třiačtyřicetiletému vlastníkovi masokombinátu v Bialé Rawské hrozí trest osmi let vězení, stíhání ale mohou být i majitelé a šéfové dalších podniků.


Masokombinát v Bialé Rawské měl vlastní jatka a maso dodával dalším odběratelům. Před branami jatek byl zastaven kamión s devíti uhynulými kravami a 15 v agónii. Měly zápaly plic i nemoci jater. V areálu jatek bylo dalších 19 tun závadného masa z nemocných zvířat. [celá zpráva]


Podle jednoho z vyšetřovatelů podobný obchod trvá už dvacet let. „Stejně jako u narkotik jde o příliš velké peníze. Dodavatelé ani odběratelé nemají ani nejmenší zájem spolupracovat s policí, protože obě strany z toho mají velký prospěch,“ řekl v sobotním vydání deníku Fakt.


Podle něj všechny zúčastněné strany jsou vázané mlčením jako v mafii. „V Polsku se to jen hemží inzeráty, ve kterých rolníci nabízejí na prodej nemocná zvířata. Zásadně jde o nevyléčitelný dobytek, který by měl po uhynutí nebo zabití automaticky putovat do kafilerií. Místo toho končí na jatkách a pak v masokombinátech,“ dodal vyšetřovatel.


"Na jatkách dochází i k předstíraným porážkám, protože přivezený dobytek už je mrtvý. Maso z těchto zvířat pak je distribuováno jako nezávadné. Jde o nebezpečný trestný čin,“ uvedl hlavní polský veterinář Janusz Zwiazek.


Pavol Minárik, Právo
Zdroj: http://www.novinky.cz/ekonomika/296923-mafiansky-skandal-s-masem-zdechlin-v-polskych-uzeninach-se-rozrusta-trval-20-let.html

Titulek:
Text komentáře:
Vaše jméno:
Váš e-mail: (nebude zveřejněn)

WWW stránka:
Opište text z obrázku: